Narzędzia użytkownika

Narzędzia witryny


projekty:proj_sieci_domowej

To jest stara wersja strony!


Projekt mojej Sieci domowej

Wymagania i specyfikacja

Moja sieć domowa to cały czas zmieniająca się struktura zależna od tego co akurat robię dla danego klienta lub co akurat mnie zainteresowało i postanowiłem to przetestować na żywym organizmie. Co do moich wymagań to nie są wielkie, użytkowników sieć będzie miała no najwyżej kilka, z czego jeden to ja ;-). Sieć musi być bardzo możliwie konfigurowalna niektóre usługi udostępnione przez tunele natomiast inne przez przekierowanie portów i reverse proxy. Niektóre usługi muszą być dostępne z zewnątrz, dla mnie ale również dla klientów i dla osób dla których prowadzę szkolenia. Innym aspektem który jest dla mnie ważny to optymalizacja kosztów, urządzenia muszą być w miarę możliwości tanie tak żeby można było je łatwo wymienić. Sporo z komponentów tej sieci którą wam tutaj przedstawie to sprzęt klasy domowej lub został przeze mnie odkupiony (za grosze) od niegdyś moich klientów.

Schemat lokalizacji sieci

projekty:diagram1.png

Wymagania

Wymagania co do mojej sieci:

  • publiczny adres IPv4 (może być dynamiczny)
  • brak blokad na tunele i IPsec od ISP
  • łatwa i szybka konfigurowalność
  • możliwość zestawienia tunelu VPN pomiędzy dwoma lokalizacjami (tylko do monitoringu)
  • hostowanie usług na różnych domenach
  • urządzenia i systemy z dobrą dokumentacją
  • małe koszty

Specyfikacja

ISP

Jeżeli chodzi o mojego dostawcę internetu jest to PLAY (niegdyś UPC). Każdy abonent sieci UPC dostaje dynamiczny adres IPv4, z czasem dzierżawy około miesiąca, więc wyczerpuje to moje wymagania co do adresu IP. Modem dostarczony przez UPC to pudełeczko o nazwie „Horizon”, jest to zwykły modem w standardzie DOCSIS 3.0 (Bardzo fajny materiał który pokazuje jak działa DOCSIS 1.0/1.1).

Routery, Switche i inne urządzenia sieciowe

Zdjęcie:
Opis Mój router: MikroTik hAP AX lite Mój switch: TPlink TL-SG105E Mój accesspoint: Mikrotik mAP lite Router w drugiej lokalizacji: Mikrotik RB941
Nazwa LAB-ROUTER TP-LINK LAB-AP MikrotikDzialka

Tak jak wspomniałem we wstępie nie są to urządzenia klasy Enterprise, natomiast na moje potrzeby wystarczają i pozwalają na wysoką konfigurowalność.

Schemat sieci

projekty:diagram2.png

Opis schematu

Jak widać powyżej sieć nie jest bardzo skomplikowana ale ma klika głównych komponentów takich jak serwery i routery w obywdu lokalizacjach. W następnych sekcjach omówimy sobie poszczególne elementy całego schematu.

LAB-ROUTER

To jest główny router na którym są wszystkie przekierowania portów na odpowiednie serwery. Kiedyś był on równiez serwerem VPN, teraz już tylko dostał tunel PPTP do monitorowania urządzeń w drugiej lokalizacji. Przekierowania portów są do usług na serwerach minecraft-server i ardugeek-server. Wykorzystuję na nim funckję DDNS dostępną od mikrotika gdyż nie wszystkie usługi chce mieć na tunelach cloudflare.

Mikrotik Dzialka

To jest tylko prosty klient dla sieci 4G/LTE jako klient DHCP z bramą. Skonfogurowany jest jako klient tunely PPTP. Tunel ten na dzień dzisiejszy wykorztuję tylko do monitorowania urządzeń. Całą resztę robi tailscale.

konfiguracja routera poniżej (hasła i inne dane poufne zostały ukryte):

PROXMOX-REMOTE

20250508-112336.jpeg

Fizycznie jest to stary serwer Fujitsu Primergy RX300 S8, który dawno temu odkupiłem od jednego z moich klientów. Mam na nim zainstalowanego hyper-visora Proxmox VE. Nie jest to serwer z wygórowaną specyfikacją ale wystarcza na różne eskperymenty. Ma procesor Intel Xeon, 32GB pamięci ram, Dwie macierze jedną RAID1 (256GB SSD) i drugą RAID5 (3.5TB HDD). Na nim jest uruchomiona usługa tailscale.

MAINFRAME

Jest to maszyna wirtualna z systemem xubuntu 22.04. Na niej mam uruchomione usługi takie jak:

Wszystkie z tych usług są hostowane za pomocą tunelu cloudflare. Nie mam dostępnego adresu publicznego w tej lokalizacji na karcie sim, więc niestety pozostaje tylko tunel cloudflare. Nie są to usługi dla mnie krytyczne więc jak tunel się rozłączy (a ma tendencję raz na jakichś czas ;-)) to nie ma to wpływu na działanie mojej sieci. Connector tailscale nie działa na tej maszynie wirtualnej tylko działa na samym hypervisorze.

ARDUGEEK-SERVER

Jest to fizyczny komputer który pewien czas temu złożyłem z zamówionych komponentów, ma on jak na dzisiejsze czasy już trochę przestarzałą specyfikację ale na moje potrzeby wystarcza w 100%. System na nim zainstalowany to Windows Server 2019. Specyfikacja tego serwera to: Intel i3 3 generacji, 16GB pamięci ram, i wiele różnego rodzaju dysków zewnętrznych i wewnętrznych podłączonych do niego. Wiele z nich jest backupowanych w różne miejsca (inne dyski lub onedrive) za pomocą narzędzia Duplicati z retencją i różnicowe. Jest to centralny punkt całej mojej sieci, jest to serwer od którego wszystko się zaczęło (oczywiście nie ten konkretny, było wiele jego poprzedników o tej samej nazwie), to do niego się łączę zdalnie jak jestem gdzieś poza domem a coś się zepsuło i muszę coś naprawić zdalnie, to na nim testuję różne rozwiązania, to na nim jest uruchomiona ta Wiki. Wszystko co jest w mojej sieci jest w jakichś sposób powiązane z tym serwerem.

Poniżej zestawienie usług działających na tym serwerze.

Usługi wewnętrzne nie dostępne publicznie:

Usługi dostępne publicznie:

ARDU-STATION

To jest moja główna stacja robocza i komputer na którym zdarza mi się ogrywać gry wideo. Specyfikacja to Ryzen 5 5800U, 32GB ram i 1TB SSD, 1TB HDD, 2TB HDD. To jest główne stanowisko z całym środowiskiem do wirtualizowania i testowania nowych rozwiązań to tutaj wykorztuję środowisko Hyper-V i CHR od MikroTika do szkoleń. To tutaj powstał i jest wykorzystywany skrypt do mapowania topologii Hyper-V. Tutaj również mam zainstalowany konnector tailscale ponieważ stąd również się łączę do moich serwerów i testuję różne rozwiązania a w wolnym czasie lubie pograć w klasyki gatunku.

Tutaj usług jako takich nie ma mogę w sumie wymienić tylko jedną mianowicie mam tutaj WSL2 skonfigurowany tak żebym mógł na nim uruchomić program GNU-RADIO do symulacji przetwarzania sygnałów.

minecraft-server

To jest bardzo stary przemysłowy mini pc od firmy giada. Ma tylko 8GB pamięci ram i intela i3 3gen. Tutaj mam zainstalowany pakiet Application Managment Panel od CubeCoders, hostuję tutaj serwery do grania ze znajomymi i rodziną. Głównie na ten moment działa tutaj wieloplatformowy serwer Minecraft. Mam tutaj uruchomione zadanie w Cron'ie które co dwa dni pakuje cały serwer Minecraft w ZIP i wysyła na ardugeek-server. Konfigurację mojego serwer możesz zobaczyć tutaj.

Jedyne co jest dodatkowe tutaj poza standardową konfiguracją serwer Minecraft jest to że tunel cloudflare udostępnia poniższe witryny:

Plugin BlueMap

Jest to moje niedawne odrycie i uważam że ten plugin powinien mieć każdy kto ma swój własny serwer Minecraft. Plugin ten pozwala w formie 3D przeglądać świat gry tak jakbyśmy byli w grze. Plugin na szczęscie jest napisany w JavaScript'cie więc nie obciąża serwera. Wygląda to spektakularnie. Instalacja jest prosta, a port na jakim mapa jest widoczna to 8100.

Zasada działania Tailscale
Zasada działania tuneli Cloudflare
projekty/proj_sieci_domowej.1746701279.txt.gz · ostatnio zmienione: 2025/05/08 12:47 przez administrator