To jest stara wersja strony!
Nie zawsze chce mi się wyciągać mój duży generator który waży około 20kg, ma on co prawda bardzo dobre parametry ale nie zawsze mi potrzeba 10MHz sinusoidy z współczynnikiem zniekształcenia mniejszym niż 1%. Czasami potrzebuję zwykłej sinusoidy ze stabilną częstotliwością. Siedząc kiedyś na allegro zauważyłem taki prosty generator DDS FNIRSI, malutki, lekki zasilany z zasilacza, pomyślałem czemu nie. Wiem że jeżeli jest jakaś przeszkoda stojąca pomiędzy mną a zrobieniem nowego projektu to nie rozpocznę pracy nad nowym projektem. I w taki sposób stałem się posiadaczem tego malutkiego generatora. W tym materiale postaram się sprawdzić czy taki generator będzie przydatny w warsztacie elektronika.
Wygląd:
Generatorek jest sprzedawany razem w zestawie z obudową z czarnego nie prześwitującego akrylu, moim zdaniem bardziej estetyczny niż te wszystkie przeźroczyste obudowy do innych tego pokroju urządzeń. Obudowa jest do własnoręcznego złożenia, montaż prosty chociaż chwilę mi zajęło dojść gdzie powinienem dać dystanse.
Interfejs:
Do wykorzystania generatora projektanci przeznaczyli 5 przycisków oraz 2 potencjometry. Potencjometry wykorzystujemy do regulacji Amplitudy przebiegu oraz składowej stałej. Przyciski natomiast służą do przełączania rodzaju przebiegu, włączania/wyłączania wyjścia oraz zmiany częstotliwości
Spostrzegawczy czytelnicy pewnie się zorientowal. Ale czemu tutaj są pokrętła do regulacji składowej oraz amplitudy? Już spieszę odpowiedzieć na to pytanie, wynika to z tego że ten generator jest swego rodzaju analogowo cyfrową hybrydą, cyfrowo odbywa się generowanie sygnału oraz regulacja częstotliwości natomiast składowa i amplituda jest regulowana poprzez dwa proste obwody wzmacniaczy operacyjnych na wyjściu.
Parametry:
Poniżej parametry deklarowane przez producenta:
Wiem wiem pasmo trochę słabe i przebiegi dziwne EKG !?!?!?
No dobrze ale przejdźmy do poważniejszych kwestii jak się korzysta z tego generatora. Powiem szczerze jestem zaskoczony jak dokładna jest częstotliwość wskazywana przez ten generator. Poniżej kilka pomiarów miernikiem częstotliwości. Niebieski wyświetlacz to wyświetlacz generatora czerwony wyświetlacz to wyświetlacz miernika.
Poniżej obliczenia błędu względnego przyjmując wartość podawaną przez miernik częstotliwości za wartość odniesienia.
Jak widać średni błąd częstotliwości wyświetlanej przez ten generator to mniej niż 1/100 procenta. WOW ?!?! Dobry wynik jak na urządzenia za około 100zł. Podsumowując wskazaniom częstotliwości tego generatora można ufać.
Natomiast co z kształtem przebiegów. Poniżej sinusoida o częstotliwości 1kHz.
Dyskusja